Endüstri 4.0 ve Endüstri 5.0 Çözümleri

Endüstri 4.0 ve Endüstri 5.0 Çözümleri

Image

Endüstri 4.0 ve Endüstri 5.0 Çözümleri

Endüstri 4.0 da bilgi ve zekâ üretimi insanlar tarafından teknoloji yardımı ile yapılmaktadır. Endüstri 5.0 da ise bilgi ve zekânın üretimi, makinalar kullanılarak yapay zekâ yoluyla yapılıp insanların hizmetine sunulması amaçlanmaktadır.

Endüstri 4.0: Endüstri 4.0 bir sistemin genel nitelendirilmesidir ve üçayaklı bir organizasyonu ifade eder. Organizasyonun ayakları ise; nesnelerin interneti, hizmetlerin interneti ve siber-fiziksel sistemlerdir.  Sistemlerin birbiriyle iletişim halinde olması esasına dayanan Endüstri 4.0 da’ makineler birbiri ile iletişime geçebilecek, verilerin analizini yapacak ve gerektiğinde insana haber verecektir. Makineler birbirleri ile iletişimi kablosuz olarak sensörler vasıtasıyla sağlayacaktır. Tüm bunlar olurken sistem daha az maliyetle çalışacak, daha çabuk üretim yapacak ve çok az fire veren bir işleyişe sahip olacaktır.

Endüstri 5.0: Toplum 5.0 olarak karşımıza sıkça çıkan bu kavramı, insansız teknoloji çağı olarak adlandırmak mümkün olur. Endüstri 5.0 ilk kez Almanya’nın Hannover şehrinde bir teknoloji fuarında ortaya atıldı. Süper akıllı toplum olarak adlandırılan bu çağ, toplumun teknoloji ile bir iş birliği sağlamasıdır. Savunmada kullanılan insansız hava araçları, yapay zeka teknolojisi kullanılarak oluşturulmuş otonom robotlar sistemi, insan benzeri robotlar gibi pek çok teknolojik çalışmalar Endüstri 5.0’ın oluşmasından katkı sağlamıştır.
Endüstri 4.0 ve Endüstri 5.0 çözümleriniyle ilgi bilgi almak için iletişime geçin.
 

Önceki
Sonraki